ראשי / טכנולוגיה / רובוט עטלף: חוקרים פיתחו רובוט מבוסס גלי קול
רובוט עטלף: חוקרים פיתחו רובוט מבוסס גלי קול
רובוט עטלף

רובוט עטלף: חוקרים פיתחו רובוט מבוסס גלי קול

הבטמוביל מבוסס הקול: למשפחת הרובוטים מצטרף בימים אלו רובוט חדשני ואוטונומי שעובד לראשונה בעולם על בסיס קול ומחקה בכך את תכונות העטלף

מחקר חדש במימון משרד המדע של פרופ’ יוסי יובל, ד”ר גבור קושה והסטודנט איתמר אליקים מאוניברסיטת תל אביב, מחקה את יכולות הניווט והשמיעה החזקות במיוחד אצל העטלף, גם ברובוטים הנעים על גלגלים. החוקרים פיתחו טכנולוגיה חדשנית למיפוי, התאמה לסביבה וסיווג עצמים או מכשולים בדרך על בסיס גלי קול בלבד. המחקר פורסם ב-6 בספטמבר בכתב העת PloS computational Biology.

משואב האבק ועד הרובוט שעומד בקו הייצור – הרובוטים הנפוצים כיום בשוק מבוססים על טכנולוגיה של ראייה בעזרת מצלמות ולייזר כדי לזהות עצמים ולנווט. ואולם, במחקר הנוכחי, חיקו החוקרים את תכונות העטלפים אשר לעוף אפילו בחורש סבוך ובאמצעות גלי קול מסוגלים לזהות מה נמצא מולם וכן על התכונה המולדת של עטלפים הידועים כנווטים טובים מאוד. תכונות אלו ביקשו החוקרים להשליך על הרובוט וללמד אותו לנווט כמו עטלף.

לדברי פרופ’ יובל, “קשה מאוד להיכנס לתוך ראש של חיה כל כך שונה ממך כי קשה להבין את המשמעות של ‘לראות’ באמצעות גלי קול”. פרופ’ יובל מוסיף כי “עטלף במשקל 10 גרם יכול לבצע ניווט וציד באמצעות גלי קול, שאין לנו שום יכולת לחקות כיום באמצעים טכנולוגיים, אפילו ברובוט ששוקל קילוגרמים. במחקרים שלנו אנו מנסים להבין איך הם עושים את זה ואח”כ גם לחקות אותם”.

אחד מהאתגרים הגדולים של החוקרים היה ללמד את הרובוט להבחין בין עצמים השונים. הדבר נעשה על ידי אימון רשת נוירונים מלאכותית על בסיס נתונים גדול שכלל הדים של עצמים שונים.

בעתיד שואפים החוקרים להכיל את התכונות הללו גם על רובוט מרחף שינוע על רחפן, שיוכל לעשות את אותם דברים אבל יעיל יותר ומלמעלה, תכונות שיעזרו בתעשייה ובחקלאות. “החלום הוא על קבוצה של רובוטים שיעבדו יחד, וייעלו את העבודה” אומר אליקים.

אודות אינסיידר

אינסיידר הוא מגזין חדשות ישראלי המספק מידע וחדשות בנושאים החשובים לכולנו בחיי היום יום.

בדוק עוד

זהירות: גל של פריצות לחשבונות וואטסאפ (WhatsApp)

זהירות: גל של פריצות לחשבונות וואטסאפ (WhatsApp)

בשעות האחרונות התקבלו אצל מערך הסייבר הלאומי (CERT) מספר דיווחים אודות פריצות לחשבונות WhatsApp פרטיים. …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן