ראשי / קריירה / פרפקציוניסטים? לעבודה מוצלחת ואפקטיבית, כדאי שתעגלו פינות
עבודה

פרפקציוניסטים? לעבודה מוצלחת ואפקטיבית, כדאי שתעגלו פינות

האם אתם מנסחים את המייל עוד ועוד עד שאין בו כבר צורך? האם הדו”ח שלכם מושלם אמנם אך הגשתם אותו באיחור? אתם מעידים על עצמכם שאתם פרפקציוניסטים באמת ולא כי שאלו לחיסרון שלכם בראיון עבודה? להבדיל ממה שניתן לצפות פרפקציוניזם בעבודה יכול להיות מכשול לא קטן ועלול לגרום לבעיות.

נילי רותם. צילום: יח”צ

נילי רותם, יועצת, מאמנת עסקית ומומחית בתחום של ניהול זמן אומרת כי אחת הסיבות המרכזיות לירידה בפרודוקטיביות היא דחיינות. ואחת הסיבות המרכזיות לדחיינות היא פרפקציוניזם.

מהו פרפקציוניזם?

ציפייה בלתי ריאלית שהדברים יהיו מושלמים. זה הופך את החיים שלנו ושל הסובבים אותנו לבלתי נסבלים. גם אם יש לנו המון דברים שהולכים ממש טוב בחיים שלנו, והמון תחומי חיים שאנחנו מרוצים מהם, יש לנו נטייה לעשות זום אין דווקא על התחום שבו לא הולך לנו טוב כפי שהיינו רוצים.

מחקרים מראים שבממוצע גברים דואגים בקשר לסוגיות שונות 3 פעמים ביום, בעוד נשים דואגות 12 פעמים. פרפקציוניזם גורם למתח והמתח גורם לאיזור במוח שאחראי על היצירתיות, לצאת מכלל תפקוד.

מישהו שהוא ממש פרפקציוניסט עלול לסבול ממגמת הקצנה – גם כשהוא עושה משהו היטב, הוא ירגיש שהוא מוכרח להפיק תוצאה טובה יותר בפעם הבאה, ותוצאה טובה אפילו יותר בפעם שאחריה וכך עד אין סוף. מחקרים הראו שפרפקציוניסטים נוטים לצרוך סמים ואלכוהול, ו – כמה לא מפתיע – נמצא מתאם גבוה בין פרפקציוניזם לדיכאון.

ישנם 2 סוגי פרפקציוניזם שנעים גל גבי ספקטרום:

  • אדפטיביים – הסטנדרטים הגבוהים של הפרפקציוניסטים האדפטיבים מעוררים בהם מוטיבציה. הפערים בין המצוי לרצוי, בין המציאות העכשווית למטרות שהם – אינה פוגעת בערך העצמי שלהם.
  • לא אדפטיבי – הפרפקציוניסטים שאינם אדפטיביים חשים לחץ מתמיד להגיע ליעדים שאינם ריאליסטיים. הפרפקציוניזם שלהם גורם להם לדחיינות, חרדה ולפעמים אפילו דכאון.

איך מתגברים על פרפקציוניזם בעבודה?

הכירו במציאות

ראשית, זכרו שהחיים של כולם נראים מושלמים בפייסבוק. המתכון תמיד מצליח בפעם הראשונה, הילדים לא רבים באוטו בדרך לראות כלניות בדרום, ועסקאות נסגרות בסטטיסטיקה של 100%. או שלא?

הערכת חסר

אנחנו נוטים שלא להעריך נכונה את הקשיים, הזמן או האנרגיה שנזדקק להם לביצוע. כאן, המודעות לנטייה האנושית להערכת חסר יכולה לסייע. אם היינו מעריכים נכונה את הזמן והאנרגיה, ואולי גם הכסף הנדרש להוצאת דבר מה לפועל- ייתכן שלא היינו נשברים או נלחצים ברגע שהקושי או העיכוב הראשונים היו מופיעים. אם נסתכל על הקשיים שלנו, העיכובים או משך הזמן והאנרגיה שנדרשים להוצאה לפועל כדבר טבעי ולא כחוסר יכולת שלנו – הסיכוי שלנו להצליח יהיה גדול יותר משמעותית.

לכן, מומלץ לדבר עם אנשים שהוציאו פרויקטים דומים לפועל על מנת להעריך טוב יותר מה נדרש – כמה זמן, כמה אנרגיה, אילו אתגרים צפוי שנתקבל בהם בדרך – וכך הפער בין הדמיון שלנו לבין המציאות יקטן.. וכך גם התסכול שלנו

פעילות פיזית או מדיטציה

הפחתת חרדות ומתח תוריד את רמת הפרפקציוניזם שלנו.

להתאמן בטוב מספיק

לחשוף עבודה שלנו שאיננה מושלמת אלא “טובה מספיק” היא מיומנות נרכשת. זה נהיה קל מפעם לפעם. תסכימו לחשוף עבודה שאיננה מושלמת, ותציבו לעצמכם מטרה להשתפר רק באחוז אחד בכל פעם.

דד ליין

קבעו לכם דד ליין לביצוע המשימה. אתם יכולים להיעזר בחבר שינדנד לכם ויבטיח שתעמדו בדד ליין.

לא להשוות למאסטר

אל תשוו את עצמכם למאסטרים בתחומכם. למעשה. אל תשוו את עצמכם לא אחד אחר אלא רק לעצמכם בתקופה קודמת או בשלב קודם.

להשוות למטה

שמתם לב שכשאנחנו משווים את עצמנו לאחרים אנחנו תמיד בוחרים מישהו שבאותו תחום טוב מאיתנו? אז באופן מודע בפעם הבאה תבחרו מישהו שפחות מכם – פחות חטוב, פחות מצליח בעבודה, הורה פחות טוב בעיניכם.

הוקרה

יש מיליון מחקרים בנושא. אפשר לראות את זה בדתות השונות משחר הימים. אם אתם לוקחים דקה ביום להכיר בדברים הטובים בחיים שלכם – אתם מגבירים את יכולת הביצוע שלכם, את התוצאות העסקיות שלכם, ואת האושר שלכם באופן כללי.

מילה טובה

תנו לעצמכם מילה טובה מדי פעם. פשוט משהו טוב לומר על עצמכם. כל בוקר. מול המראה.

אודות אינסיידר

אינסיידר הוא מגזין חדשות ישראלי המספק מידע וחדשות בנושאים החשובים לכולנו בחיי היום יום.

בדוק עוד

עובדי ניקיון ושמירה יקבלו פיצויים בעת מעבר לעבודה תחת קבלן אחר

סופי: עובדי קבלן יזכו לפיצויים במעבר לעבודה תחת קבלן אחר

מליאת הכנסת אישרה אתמול בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק פיצויי פיטורים (תיקון מס’ 33), …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן